31 grudnia 2022 r., sobota, wspomnienie dodatkowe św. Sylwestra, papieża

Dziś odszedł do Pana Papież Benedykt XVI. Pamiętajcie, proszę, że był prawdziwym przyjacielem Polski i Polaków, to się na pewno nie zmieni po Jego śmierci.

29 grudnia 2022 r., oktawa świąt Bożego Narodzenia

Życzę Wam też dobrego Sylwestra, z jedną lamką dobrego wina i jedną lampką szampana o północy. Te napoje jak najbardziej mogą być bezalkoholowe.

23 i 24 września 2022 r.

Dzieci, jeśli chcecie i czujecie się na siłach, możecie się pozastanawiać nad moimi dzisiejszymi notatkami rysunkowymi w Szkole bycia pro-vie. To Wam powinno zająć sporo czasu, a nie tylko 5 minut: dla pokoju na świecie. Czym dokładnie jest ludzka seksualność? Trudno to wyrazić bez metafory, a metafory mówią tylko część prawdy na ten temat. Najlepszą jaką udało mi się znaleźć byłaby mała łódź podwodna. Człowiek młody (każdy) otrzymuje od życia w prezencie małą, jednoosobową łódź podwodną (ona jest budowana w okresie dojrzewania), z której ma możliwość korzystać. Jeśli korzysta z niej źle, łódź płynie w miejsca, w których nic nie widać lub można oglądać tylko brzydotę. Jeśli korzysta z niej dobrze, płynie nią, jeśli chce, oglądać piękne podwodne krajobrazy. Kto jest młodzieżą ma taką własną podwodną łódkę. Dzieci natomiast jej nie mają (mają tylko predyspozycje, żeby za jakiś czas taki prezent, dosłownie od życia, przyjąć). A dalej jest mniej więcej tak: jeśli dziewczyna i chłopak zaręczają się, ich jednoosobowe łódki podwodne służą im do częstego patrzenia na siebie nawzajem przez okna tych łódek, także do wzajemnych bardzo długich rozmów na odległość oraz do zgodnego wpływania razem dwoma łódkami w coraz to piękniejsze miejsca i zastanawiania się gdzie im będzie w ich przyszłym życiu małżeńskim najlepiej. Kiedy natomiast biorą ślub kościelny, ich dwie małe łódki kończą się i znikają; a w ich miejsce w ślubnym prezencie od Pana Boga otrzymują jedną większą (tego w ogóle nie ma w sytuacji ślubów cywilnych, pozostaje tylko zgodność i wspólne wyprawy, raz jedną, a raz drugą łódką, co bywa, że wydaje się być pełnią szczęścia). A co się dzieje w życiu konsekrowanym? Z chwilą ślubów wieczystych też znika jednoosobowa łódź podwodna duszy, która takie śluby złożyła. W zamian dusza dostaje inny prezent: pokój w sercu. Ten prezent również wymaga trudu pielęgnowania i wcale nie jest prosty do 'utrzymania'. Raz bywa wyraźny, innym razem bywa znikomy, a czasem wydaje się, że całkiem go brakuje, jeśli świat robi wszystko, żeby ten pokój w sercu w takiej duszy zniszczyć.

16 maja 2022 r., wspomnienie obowiązkowe św. Andrzeja Boboli, jezuity, jednego z głównych patronów Polski

Dzieci, zgodnie z Waszą prośbą wyjaśniam znaczenie liczby 1543, czyli liczby określającej Waszą maksymalną ilość Was w życiu doczesnym: '1' oznacza zamiłowanie do samotności, '5' obowiązek bycia na tak dla ludzkiego życia i ludzkiej godności od poczęcia do naturalnej śmierci, '4' — to, że jesteśmy tylko ludźmi, natomiast '3' oznacza, że kochamy Boga Trójjedynego.

25 kwietnia 2022 r., tydzień miłosierdzia

Czy pamiętacie wszystkie uczynki miłosierdzia co do ciała i co do duszy?

10 kwietnia 2022 r., Niedziela Palmowa

(...)

24 marca 2022 r.

Modlitwa błagalna o pokój, w Dzień Świętości Życia

Dzieci moje duchowe, bardzo Was zachęcam, żebyście jutro uczestniczyły w akcie zawierzenia Ukrainy i Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi. Aktu tego dokona Jego Świątobliwość Ojciec Święty Franciszek ok. godz. 18.30. Do godz. 17-tej będzie można uczestniczyć w nabożeństwie pokutnym; w Krakowie — w Archikatedrze na Wawelu, w innych miastach — trzeba poszukać.

2 marca 2022 r., środa popielcowa

Dzieci duchowe moje, a także zaglądający tu czasem inni Internauci! Chciałabym Was zachęcić, żeby zdecydowanie przejść na stronę pokory, tzn. modlić się i pościć wstawienniczo tylko tyle, ile naprawdę możecie, czyli tyle, ile Wam nie czyni dużych szkód w Waszym życiu duchowym, np. ile Wam nie zagraża depresją, albo nawet rozpaczą. Pokora bardzo pomaga w wierze w naszego Pana, Jezusa Chrystusa, jedynego Zbawiciela świata. Trzyma w dystansie wobec pokusy pychy, która w czasie ogromnej próby zazwyczaj chce duszy modlącej się wmówić, że wszystko zależy od tej duszy, więc jak już modli się 1 cz. różańca dziennie, a następnie była dziś na Mszy św. i ma popiół na głowie, następnie zaniosła jakieś małe dary (np. 5 tabliczek czekolady dla dzieci) dla Uchodźców, pości sobie jak trzeba we środę popielcową (czuje więc nawet głód), to może jeszcze by się wysiliła i dołożyła więcej tego różańca (żeby był jednak cały odmówiony, a nie tylko 1 cz., gdyż może to nie wystarczyć), bo jak tego nie zrobi, to stanie się coś jeszcze straszniejszego i ona będzie winna temu całemu złu itd.; podczas gdy wszystko zależy od Pana Boga, ale dusza ma obowiązek (obowiązek godnościowy) prosić o to dobro, które chce otrzymać. A jeśli coś się nie układa po naszej myśli, trzeba pamiętać, że to jest następna próba, w której nie wolno polec. Jak Hiob nie poległ, dalej tak samo nie wolno polec, czyli nie wolno nigdy obwinić Pana Boga za zło, którego doświadczamy. To byłyby dwa naglące dla nas tematy do sprawdzenia czy dobrze działają lub do przepracowania, gdyby ktoś był w takiej biedzie, w obliczu trwogi, na Wielki Post 2022.

24 lutego 2022 r.

Dzieci, jeśli tylko czujecie się na siłach, módlcie się o pokój na różańcu (1 część dziennie, zgodnie z tygodniowym harmonogramem, a jeśli się uda, to dwie) i dodajcie do tego jakiś maleńki post. Nie dokładajcie więcej, gdyż zbyt wiele modlitwy może być niebezpieczne (grozi dekompensacją). Jeśli 1 cz. różańca to za dużo, ponieważ stres jest przeogromny, to wtedy 1 tajemnica. Pamiętajcie o wspólnej naszej modlitwie i poście w środę popielcową, ponieważ Jego Świątobliwość Ojciec Święty Franciszek wyznaczył ten dzień dla całego Kościoła w intencji pokoju na Ukrainie.

16 lutego 2022 r.

Ważna formuła sakramentu chrztu

Dzieci, na portalu Deon.pl pojawił się dziś ważny artykuł, który dotyczy formuły sakramentu chrztu, a mówiąc dokładniej ważnej jego formuły. Chciałam Was bardzo prosić o modlitwę o światło Ducha Świętego dla nas, wszystkich zainteresowanych, w następującej sprawie: czy należy za wszelką cenę domniemywać ważność wszystkich wypowiedzianych formuł chrztu, jeśli nie są udokumentowane nagraniem, czy raczej można w wątpliwościach na ten temat prosić o powtórzenie tego sakramentu w życiu dorosłym; na wszelki wypadek, gdyby ten pierwszy był wypowiedziany w formule nieważnej. O to się trzeba modlić do skutku, czyli aż do wyjaśnienia na 100% jak należy postępować przy tego typu wątpliwościach. Odmówiłam na pewno 4 całe różańce w intencji osób poszkodowanych nieważną formułą sakramentu chrztu, więc nie będziecie sami modląc się w tej sprawie. Aktualnie mamy pierwszy rok Synodu Biskupów, więc temat z całą pewnością można podnieść. Formula, o której wiem, że jest ważna brzmi: ... (wypowiada się imię osoby przyjmującej chrzest) ja ciebie chrzczę (polewa się głowę wodą), w imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego, amen (rysuje się na czole osoby, która przyjęła chrzest znak krzyża łacińskiego).

9 i 11 lutego 2022 r.

Zachęta do oswojenia pojęcia społecznego wykluczenia

Dzieci, chciałabym bardzo, żebyście dobrze rozumiały czym jest wykluczenie społeczne, np. osób leczących się psychiatrycznie i krótko po leczeniu. Finalnie chodzi o to, żeby się tego zjawiska nie bać o tyle, o ile da się go uniknąć, ale żeby też czasem jednak go się bać, jeśli akurat lękiem da się go uniknąć (gdyż ktoś ma naturalnie właśnie taką osobowość). Chodzi też o to, żeby się nie mieszało z pojęciem przemocy społecznej, czyli ze społecznym np. odrzuceniem. Społeczne odrzucenie na pewno nie jest społecznym wykluczeniem, ale może do niego prowadzić. Społeczne wykluczenie nie jest brakiem relacji, ale czasem może tym skutkować, nie jest też jakimś społecznym tabu (istnieje czy się o nim mówi, czy nie). Potrzeba sporej ilości lat i edukacji w tym zakresie, żeby pojęcie społecznego wykluczenia i społecznej przemocy nie wydawały się synonimami. Dla wszystkich nowych forma życia konsekrowanego, które proponuję będzie obowiązywał okres karencji, który musi minąć od całkowitego zakończenia leczenia psychiatrycznego i psychoterapii: 5 lat + 1 rok na wszelki wypadek, czyli aż tyle więcej, niż dwa lata dla osób świeckich i wszystkich ludzi dobrej woli (dodam, że o tych dwóch latach wiem od psychologów klinicznych i psychoterapeutów, czyli nie jest to moim wymysłem; subiektywnie wystarczy ok. 6 miesięcy).

4 i 5 (1-sza sobota miesiąca) lutego 2022 r.

Zachęta do modlitwy Liturgią Godzin

Dzieci, chciałabym Was w tym roku zachęcić nie tylko do wspólnego oglądania filmów, ale też do oswajania modlitwy brewiarzowej. Można skorzystać na początek z Internetowej Liturgii Godzin w wersji bezpłatnej. Najlepiej zacząć od wersji skróconej, a w ciągu dnia nawet od samej Komplety (modlitwa wieczorna), a dopiero za jakiś czas dodać Jutrznię i Nieszpory. Skrócone wydanie Liturgii Godzin trzeba sobie kupić. Wasze powołanie zacznie się okazywać dopiero z chwilą, gdy tyle Liturgii Godzin dziennie okaże się za małą ilością modlitwy i kupicie sobie Liturgię Godzin czterotomową. Kto się zatrzyma na wersji skróconej, nie ma powołania do jednej z proponowanych przeze mnie nowych form życia konsekrowanego. Ale! Można się modlić różańcem (dwie części różańca dziennie), a ponieważ to jest zawsze droga na jakieś skróty, owocem takiej codziennej modlitwy różańcowej może się okazać zakup od razu wersji czterotomowej. Wtedy wersji skróconej można wcale nie mieć, gdyż się nam nie przyda. Duchowe obrzezanie mamy z dwóch stron, co oznacza, że jeśli komuś potrzeba więcej jeszcze modlitwy brewiarzowej, niż Jutrznia z Godziną Czytań, Nieszpory i Kompleta, NA PEWNO nie ma powołania do żadnej z proponowanych przeze mnie nowych form życia konsekrowanego. Właśnie więc ta ilość codziennej modlitwy brewiarzowej jest „pasmem widzialnym” naszego powołania, czyli sytuacją, w której w ogóle jest możliwe, żeby domniemywać takie powołanie, a następnie je „utrzymywać”.

1 lutego 2022 r.

Kolejna dla Was krótka recenzja filmu mówi o obrazie z 1999 roku pt. Jezus.

25 stycznia 2022 r.

Jeszcze do końca stycznia warto obejrzeć w Internecie film Odzyskać wiarę. Potem jego tematyka nie będzie dobrze korespondowała z czasem roku liturgicznego aż do Bożego Narodzenia.

7 stycznia 2022 r.

Drogie Dzieci, w tym roku Bożym chciałabym Was zachęcić do oglądania dobrych filmów. Naprawdę. W Altanie znajdziecie co jakiś czas link do mojej krótkiej recenzji kolejnej obejrzanej produkcji, jeśli uznam, że ma sens, żeby Wam coś o niej pisać. Pierwszy link dotyczy Dziesięcioro przykazań. To jest też lekarstwo na moją pamięć, które tak naprawdę muszę teraz wdrożyć; w sytuacji, kiedy nie mam psa.

3 stycznia 2022 r., wspomnienie liturgiczne Najświętszego Imienia Jezus

Dzień dobry Dzieciom w Nowym Roku Bożym 2022 r. w naszej Altanie. Widziałam wczoraj film Pasoliniego z 1964 roku, który — jak podaje Wikipedia — Watykan pochwalił, ale dużo ludzi krytykuje. Przepiękne filmowe monochromatyczne malowidło o Ewangelii św. Mateusza utrzymane jest w czerni i bieli. Wydaje się, że tworzy go niezliczona ilość doskonałych grafik ułożonych w narrację pełną myślowych skrótów, dzięki którym oglądający może zastanowić się nad własnym odbiorem tego dzieła. Oznacza to jednak także to, iż po obejrzeniu filmu obowiązkowo trzeba przeczytać Ewangelię św. Mateusza (w Biblii Tysiąclecia oczywiście). Film wzrusza wymową milczenia, doskonałych studium emocji i uczuć, a także często dosłownymi cytatami z Pisma Świętego w dialogach i monologach Pana Jezusa. Ten film to nie są rekolekcje, choć można się przy nim dobrze popłakać, ale prawdziwe kino artystyczne. Nie ma w nim realizmu formy nie tylko przez wybitny artyzm kreacji aktorskich, ale też przez oczywistą umowność scen: wyraźna poduszka jest celowa i ma sens; zamiast prawdziwej ciąży młodej Matki Bożej zachęca do pomyślenia o teatrze i właśnie wytrąca te realistyczne interpretacje z ich niepotrzebnej i negatywnej dla tego obrazu iluzji. Widz jest więc w teatrze, a nie w czasach Pana Jezusa. Widać także, że Pasolini pozostawił sporo miejsca dla przyszłych reżyserów też pragnących przekazać własne wizje tej samej nadprzyrodzonej rzeczywistości (brakuje scen o Zmartwychwstaniu Pańskim). Zarzut, że Matkę Bożą zagrała Matka reżysera jest bezpodstawny, gdyż ogólnie wiadomo, że właśnie własna matka i własny ojciec jest pierwszym, zawsze w jakiś sposób niedoskonałym, obrazem samej Matki Bożej i samego Boga Ojca dla katolickiego dziecka. Film nagrodzony, po renowacji, można obejrzeć bezpłatnie w Internecie.

góra strony