O duchowym kierownictwie

16 maja 2020 r., sobota w Okresie Wielkanocnym, święto św. Andrzeja Boboli, Patrona Polski

Duchowe kierownictwo z pomysłem? Oczywiście! Można na przykład być duchowym kierownikiem, który specjalizuje się w pomaganiu w dookreślaniu osobistych kryteriów wolności na potrzeby własnego rachunku sumienia. Takie kryteria w życiu na pewno można rozpoznać, na pewno można odróżniać własne od cudzych, na pewno można badać w różnym wieku, w różnych życiowych okolicznościach, a także ze względu na płeć, stan życia oraz w relacji do kryteriów wolności uznawanych za obiektywne.

11 kwietnia 2020 r., Wielka Sobota

Duchowe kierownictwo z pomysłem? Tak! Można na przykład być duchowym kierownikiem pielgrzymem i iść sobie drogą życia duchowego w taki sposób, żeby odnajdywać ludzi, którzy ze względu na różnice światopoglądowe mogą mieć coś przeciwko, czyli jeśli można się z nimi pogodzić, choć jeszcze nie było sporu. Inny styl duchowego kierownictwa może być taki: być duchowym kierownikiem, który jest przyjacielem, z którym można się mocować na argumenty, 'wieść spór', który w najgorszym razie nikomu nie czyni szkody, co akurat jest niemożliwe, ponieważ wieść spór z przyjacielem = zawsze zwyciężać.

7 kwietnia 2020 r.

Duchowe kierownictwo na poziomie spraw ogólnoludzkich uczy tego samego czego uczą serdeczne i zdrowe relacje z różnymi ludźmi (rodzinne, prywatne, zawodowe), czyli uczy (jeśli trzeba) prawidłowego używania własnego rozumu (w sposób adekwatny do wieku) oraz oswajania lęku paraliżującego zdolność do podejmowania ważnych życiowych decyzji z powodu lęku przed popełnianiem błędów.

30 marca 2020 r.

Doskonałą pomocą do własnych rozważań o tym, czym jest duchowe kierownictwo może być mała książka autorstwa św. J. Kasjana pt. O przyjaźni. Zwłaszcza dla osób świeckich, ale także dla osób życia konsekrowanego. Kierownik duchowy (dobrze znaleziony) w relacji z osobą świecką okazuje się najlepszym przyjacielem, zaraz po samym Panu Jezusie, po Matce Bożej, po św. Józefie, może jeszcze po doktorach Kościoła.

26 marca 2020 r.

Duchowe kierownictwo nie jest psychoterapią, choć może się wydawać podobne. Dotyczy bieżących problemów i pytań związanych z rozeznawaniem prawdy o własnym życiu duchowym. Przygotowuje do sakramentu pokuty i pojednania, a także pomaga w rozeznaniu powołania (do małżeństwa sakramentalnego, do życia konsekrowanego, do kapłaństwa, do samotności, do macierzyństwa itd.). Kobiety rzadko nadają się na duchowego kierownika. Osobiście uważam, że zawsze lepiej, żeby to był kapłan zakonnik. Natomiast kobiety są niezastąpione w rozmowie jako takiej oraz w wymownym milczeniu. W pierwszej sytuacji uczą jak nie ulec pokusie plotki, obmowy, a nawet oczerniania, a w drugiej jak zachować godność nie tylko na co dzień, ale też wtedy, gdy ktoś ją próbuje niszczyć.